PREMIUM + GARANTİ HANGİ ŞARTLARDA GEÇERLİDİR ?

 

supurgesepeti.com herhangi bir arızalı ürünü, bu garanti kapsamında satın alma tarihi belgeleriyle (Fatura, Orijinal Garanti Belgesi) supurgesepeti.com müşteri yetkililerine ya da yetkilendirmiş olduğu teknik servis istasyonlarına, ya da supurgesepeti.com'dan yazılı izin almış olmak kaydıyla garanti hizmeti veren herhangi bir kişiye/yetkili servise ulaştırılması kaydıyla onarmayı, çalışır hale getirmeyi ve/veya yenisiyle değiştirmeyi satın alınan garanti süresi içinde taahhüt eder.


GARANTİ ŞARTLARI

 

Ürünlerin sadece online olarak supurgesepeti.com'dan ya da supurgesepeti.com'un yetkili kıldığı bayi ya da fuar katılımcısından veya süpürge sepeti mağazasından satın alınmış olması,

Ürünlerin üzerinde bulunan üretim-seri numarasının hiçbir şekilde değiştirilmemiş, tahrip edilmemiş ve üzerinin kapatılmamış olması,

Ürünlerin sürekli olarak kullanım kılavuzuna uygun bir şekilde kullanılmış ve amaç dışı kullanılmamış olması,

Ürünlerin sadece orijinal filtreleri ve/veya yedek parçalarıyla kullanılmış olması,

Kullanım kılavuzunda yazan üreticinin önerdiği periyodlarda filtrelerin ve sarf malzemelerin zamanında değiştirilerek kullanılması garanti şartlarıdır.

 

SUPURGESEPETI.COM GARANTİSİ AŞAĞIDAKİ DURUMLARDA GEÇERLİLİĞİNİ YİTİRİR!

 

Bu Garanti;

 

Fırça, kayış, kapak, keçe ve filtre gibi giydirme ve süreli parçaları hatalı kullanım ve ihmalden doğabilecek hasarlar,

 

Cihazın üzerinde yazan voltaj ve akım haricinde kullanımından doğabilecek arızalar,

 

Supurgesepeti.com yada yetkili servis elemanları haricindeki kişi ve kurumlar tarafından bakım ve servis işlemi yapılması sonucunda doğabilecek arızalar,


Ürünün ilk kez müşteriye ulaşmasından sonra taşınma, özel nakliyat, ulaşım, transferlerden doğabilecek arızalar,

Kullanım kılavuzunda yer alan bilgilere aykırı kullanımdan kaynaklanan hasar ve arızalar,

Yangın, yıldırım düşmesi gibi doğal afetlerden ya da kireçlenmeden kaynaklanan hasar ve arızalar,

Ürün ilk sahibinde olduğu sürece garanti kapsamındadır. İkinci bir kişiye satılması durumunda bu garanti hükmünü yitirir.

Ürün ilk kullanıcının kullanımında olmalı, yalnızca ev kullanım amacıyla çalıştırılmış olmalıdır. Bu garanti politikası ticari, kurumsal, mesleki, kiralamaya yönelik ya da diğer ev dışı kullanım türlerini kapsamaz.


Üründe orijinal olmayan yedek parça kullanılması garantiyi geçersiz kılar.

 

Ürünün GARANTİ harici kullanımından doğan değiştirilme veya yenilenmesi ücrete tabidir. Bu ücrete yenileme ve tam çalışır hale getirme işlemi için gerekli tüm işçilik ve kargo ile gönderim masrafları dâhildir. Parça ücretleri dışında işçilik, yol ve servis ücreti adı altında hiçbir ücret talep edilmez. Yenileme ve tamir için teslim alınmış olan ürünün tam çalışır hale gelmesi için gerekli ise, motor aksamı haricindeki kayıp parçaların ücretleri de o günkü fiyatlar üzerinden tahsil edilir.

 

Bu belirtilen durumlar dışında garantinin başka bir geçerli şekli yoktur. supurgesepeti.com hiç kimseye belirtilenler haricinde ek mesuliyet ve sorumluluk yüklememektedir. Bu garantinin herhangi bir kısmının geçersiz hale gelmesi kalan kısımlarının geçerliliğini etkilemeyecektir.

 

Supurgesepeti.com garantisinden faydalanabilmek için fatura ya da onaylanmış garanti belgesini yetkili servise göstermeniz gerekir. Lütfen faturada onaylanmış garanti belgesini, kaybolmayacak bir yerde saklamaya dikkat ediniz. Garanti belgesini kaybederseniz ürün etiketi üstünde belirtilen seri numarası ve faturayla birlikte bize başvurabilirsiniz.

 

Garanti belgesi imzalanarak size ürününüz ve faturası ile birlikte gönderilecektir. Satın aldığınız ürün ve ürünün tüm parçaları, supurgesepeti.com garantisi kapsamındadır. Garanti süreniz, ithalatçı firmanın garantisi bittikten sonra başlar.

 

Satın aldığınız ürünün serviste kalma süresi maksimum 10 iş günüdür. Üstelik ürünün tamir için yetkili servislerde kaldığı süre garanti süresine eklenir. Servis süresi, ürünün yetkili servise kabul edildiği tarihten itibaren başlar.

 

Sizi Kutlarız,www.supurgesepeti.com'dan ürün satın alarak ekstra korunma ve haklar kazandınız.

 

Satın aldığınız ürünün arızası 10 iş günü içinde giderilmezse, size tamir işlemi tamamlanıncaya kadar benzer özelliklere sahip başka bir ürün tahsis edilir. Size tahsis edilen ürün, garanti süresi içinde malzeme, işçilik ya da montaj hatalarından dolayı arızalanırsa; tamir, parça ya da başka bir işlem adı altında sizden hiçbir ücret talep edilmez.

 

Aşağıdaki durumlarda, ürünün ücretsiz değiştirilmesini, ödediğiniz paranın geri iade edilmesini ya da kusur oranında ücret indirimi talep edebilirsiniz.

 

Ürünün teslim tarihinden itibaren garanti süresi içinde kalmak kaydıyla, bir yılda aynı arızayı ikiden fazla tekrarlaması durumunda,

 

Ürünün teslim tarihinden itibaren garanti süresi içinde kalmak kaydıyla, bir yılda dört defanda fazla herhangi bir sebep ile arızalanması durumunda,


Ürünün teslim tarihinden itibaren garanti süresi içinde kalmak kaydıyla, garanti süresi sonuna kadar 10 defadan fazla arızalanması durumunda,

Supurgesepeti.com merkez yetkili servisinin düzenleneceği bir raporla satın aldığınız ürünün tamirinin mümkün olmadığının belirlenmesi durumunda.

 

Ürünün kullanım kılavuzunda yer alan bilgilere aykırı kullanımından kaynaklanan hasar ve arızalarda, supurgesepeti.com garantisi geçerliliğini yitirir.

 

Bu garanti belgesiyle ilgili hiçbir sorun yaşamayacağınızı biz size garanti ediyoruz. Yine de garanti belgesiyle ilgili herhangi bir anlaşmazlık durumunda Sanayi Ve Ticaret Bakanlığı'nın Tüketicinin Ve Rekabetin Korunması Genel Müdürlüğü'ne başvuruda bulunabilirsiniz. Bizim için değerlisiniz, çünkü siz bizi seçtiniz.

 

Online alışveriş sitesi olan supurgesepeti.com' dan satın alınmış olan, bu belgede detayları bulunan ürün ve/veya ürünleri, fabrikasyon olarak malzeme ve işçilik hatalarına karşı satın alınma tarihinden başlayarak, ithalatçı veya imalatçının vermiş olduğu resmi garantiden bağımsız olarak satın alınan garanti süresi boyunca garanti kapsamında tutar. Ürünün ana gövdesi dahil diğer tüm standart aksesuarları da satın alınan garanti süresi boyunca garanti kapsamındadır. Nice Teknoloji Ürünleri İç ve Dış ticaret Limited Şirketi yalnızca kendisi tarafından üretilen veya distribütörü olduğu ürünler için gerek ürün gerek aksesuar olarak kapsamlı garanti sunmaktadır. 1 yıllık garanti filtreleri, toz torbalarını, temizleme bezlerini ve deterjan benzeri kimyasal temizlik maddelerini kapsamamaktadır.

 

Sistemimize telefonla 0 850 811 25 26 ya da www.supurgesepeti.com adresinden üye olun her türlü sorununuzda size hızlı bir şekilde yardımcı olalım.

 

PREMIUM + GARANTİ NEDİR?

 

Süpürgenizin kullanım ömrünü uzatmak için size özel bir çözüm ürettik. Premium +garanti, en az aynı koşulları içeren belirli süreli bu ek garanti, yasal garanti süresinden sonra geçerli olan bir hizmettir. Satın alma tarihinden itibaren üretici garantisi altında olan ürünlerinizi, bu ek garanti ile tüm garanti haklarıyla satın aldığınız garanti süresince koruma altına almış olursunuz.

 

Elektrikli süpürgeleriniz için 1, 2 veya 3 yıl ek garantipaketlerinde dilediğinizi seçebilir ve avantajları yakalayabilirsiniz.

 

Ürün ve model bazında hangi ürünlere ek garanti satışı yapıldığı, fiyat bilgisi ve fatura tarihinden itibaren satın alma süresi konularında daha detay bilgi için0850 811 25 26 telefon numarasından irtibata geçebilirsiniz.

 

** Ticari amaçlı yerlerde kullanılmak üzere satın alınan ürünlere ek garanti belgesi düzenlenmez. Cihazınızın garanti belgesi yerine geçen ek garanti sertifikasını ve ürün satış faturanızı garanti sürenizin bitimine kadar saklayınız.

 

PREMIUM + GARANTİ NELERİ KAPSIYOR?

 

Premium +garanti, ithalatçı firmanın sunduğu yasal garanti süresinin sunduğu servis hizmet kapsamının aynısını satın alınan ek garanti süresince sunmaya devam eder. Buna ilaveten;

 

72 Saat Maksimum Servis Süresi

 

www.supurgesepeti.com 'dan satın aldığınız herhangi bir ürünün bakımı, tamiri gibi nedenlerle servisimizde kalma süresi 72 saattir (3 iş günü).

 

İkame Ürün

 

72 saat servis süresini aşan durumlarda, ürününüz tamir görene kadar sizi zor duruma düşürmemek için ürününüzün aynı (veya yaklaşık) özelliklerini taşıyan başka bir ürün gönderiyoruz.

 

Size Özel Garanti Belgesi

 

Aldığınız ürünü www.supurgesepeti.com 'dan veya 0850 811 25 26 numaralı telefondan kayıt ettirirseniz, size herhangi bir işlem sırasında garanti belgesi dahil hiçbir belge sorulmaz. Böylece, kutu, garanti belgesi, fiş ya da fatura saklama zorunluluğu ortadan kalkar.

 

Ücretsiz Evden Alıp Eve Servis

 

www.supurgesepeti.com 'dan satın aldığınız herhangi bir ürünü, teknik bir arıza için bize ulaştırmak isterseniz, bizi arayabilirsiniz. Ürününüz gelinip teslim alınır. Servis işlemi bittikten sonra, ürününüz istediğiniz yere teslim edilir. Bu hizmet için sizden hiçbir ücret talep edilmez, üstelik tüm bu hizmet sigorta kapsamındadır.*

 

Tüketici Ürün Eğitimi**

 

Satın aldığınız ürün için dilerseniz evinize gelip nasıl en verimli şekilde kullanmanız gerektiği konusunda eğitim veriyoruz. Ürünün kullanıcısı kim olursa olsun, size uygun en iyi zaman aralığında (sabah 9.00'dan, akşam 21.00'a kadar) sözleşerek tüketicilerimize yardımcı oluyoruz.

 

30 Gün İade Süresi

 

Satın aldığınız ürünü hiçbir gerekçe göstermeksizin orijinal ambalajında 30 gün içinde hiçbir ücret ödemeden iade edebilirsiniz.

 

*"Evden alıp eve" servisinin güncel geçerli olduğu şehirleri canlı destek hattından öğreneniz.

 

**Bu uygulama sadece İstanbul il sınırları içerisinde geçerlidir.

 

NEDEN PREMIUM + GARANTİ SATIN ALMALIYIM?

 

Çoğu ithalatçı firmanın ürünleri için sunduğu servis hizmet garanti süresi 2 yıldır ve bu süre dolduktan sonra ürünün bakımı ve tamiri tüketicinin kendi sorumluluğuna bırakılmıştır. Premium +Garanti satın alarak garanti güvencenizin uzun sürmesini sağlayabilir, ürünle ilgili yaşayabileceğiniz olası teknik arıza ve bakım konularında iş yükünden ve zamandan tasarruf edebilirsiniz.

 

NASIL SATIN ALABİLİRİM?

 

www.supurgesepeti.com'dan satın alacağınız ürün ile birlikte Premium + Garanti almak için ürün fiyatının altında yer alan Premium + Garanti'yi seçiniz. Ürün ile birlikte seçilen Premium + Garanti "sepete ekle" veya "hemen al" butonlarına basılarak sepete eklenir. Premium +Garanti SADECE yeni ürün ile birlikte satın alınabilir, tek başına satılmaz.

 

NE ZAMAN PREMIUM + GARANTİ SATIN ALABİLİRİM?

 

Premium + Garanti, ürünü satın aldığınız anda temin etmeniz gerekir.

 

HANGİ ÜRÜNLER İÇİN PREMIUM + GARANTİ ALABİLİRİM?

 

Ürün ve model bazında hangi ürünlere ek garanti satışı yapıldığı, fiyat bilgisi ve fatura tarihinden itibaren satın alma süresi konularında daha detay bilgi için0850 811 25 26 telefon numarasından irtibata geçebilirsiniz.

 

-Elektrikli Süpürgeler

 

-Buharlı Temizleyiciler

 

-Dikey Şarjlı Süpürgeler

 

Premium + Garanti 500 TL'nin altındaki ürünler için geçerli değildir ve her markaya göre değişiklik göstermektedir. +1 yıl için ek garanti, ürün bedelinin %7'si, +2 yıl için ek garanti, ürün bedelinin %13'ü, +3 yıl için ek garanti, ürün bedelinin %18'dir.